7 Ağustos 2016 Pazar

Malmö ve Lund

Kopenhag'da bir tam gün boşum olunca hemen yakınlardaki iki şehre günübirlik bir kaçamak yaptım. Malmö zaten Kopenhag'a yarısı deniz altından, yarısı üstten bir yolla bağlı. Lund da üniversite şehri olarak bilinen tarihi bir yerleşim yeri. 

Kopenhag - Lund tüm gün geçerli gidiş dönüş bileti kişi başı 220 Danimarka Kronu tutuyor (Yaklaşık 100 TL). Bu biletle yol üstündeki Malmö'yü de geziyoruz, zaten çok sık tren var bu hatta. Danimarka kronunu 2'ye İsveç kronunu 3'e bölüp TL olarak hesapladım ben gezimde (Eylül 2015). Danimarka'dan İsveç'e geçince ilk hissettiğiniz şey fiyatların ucuzlaması oluyor. 

Tren Kopenhag'dan Lund tren istasyonuna yarım saatte ulaşıyor. 1600'lerde kurulmuş İsveç'in ilk üniversitesi bugün 40.000 küsur öğrencisiyle aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesi de. Bir nevi Eskişehir gibi yani. Şehrin tarihi merkezi gayet iyi korunmuş durumda ama çeperde de bolca yeni yerleşimler mevcut. 

Biz gezimize All Saint Kilisesi ile başlıyoruz. 1892'de yapılmış bu tuğladan kilisenin ardından Botanik Bahçesi'ne (Botaniska Tradgarden) geçiyoruz. Şehrin merkezindeki bu güzel bahçe, envai çeşit bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Biz bulamadık ama girişteki Information kısmından aldığımız haritaya göre hemen bu binanın arkasında erguvan bile varmış. İstanbul'a has endemik bir tür olan erguvanı bu soğuk iklimde hem de seranın dışında nasıl yetiştiriyorlar şaşırdım açıkçası. 

Botanik bahçesinin içinde bir de sera var. Saat 11'de açılan serada çok daha nemli/sıcak iklimlerden getirilmiş bitkileri bulabilirsiniz. Seranın yanındaki küçük göletteki nilüferler de çok güzel. Bu arada serada nilüfer benzeri bir bitki çok ilginç geldi bana; fotoğrafını da yayınlayayım burada tam olsun.

Botanik bahçesinden sonra kaybola kaybola sonunda Kutsal Ruh Kilisesini (Church of Holy Spirit) buluyoruz. 1968'de yapılmış bu modern kilise binası daha önce gördüğüm kiliselere hiç benzemiyor. İlginç bir dini yapı olmuş. 

Şehrin merkezine doğru geri dönerken 1867'de inşa edilen Lund Gözlemevi'nin yanından geçiyoruz. Lund'daki ilk gözlemevi 1672 yılında inşa edilmiş ancak 1676 yılındaki Lund Savaşında yıkılmış. Şimdiki gözlemevinin yapılması için bi 200 yıl kadar beklemek gerekmiş. 

Merkezdeki Lund Katedrali tahmin edileceği üzere şehrin en eski yapısı. Zaten diğer tarihi yapıları da katedralin etrafında görebilirsiniz. Katedralden aşağı inerken sağdaki kitapçıdan tarihi merkezin güzel bir eskizini alıyorum. Kopenhag'daki muadillerinin yarısından bile ucuz fiyatlar bu arada. 

Katedralin etrafında Bibliotek, Kungshuset (Kral'ın Evi) ve Tarih Müzesini de görebilirsiniz. Pazartesi günü kapalıydı tarih müzesi. Bi de Kültüren Müzesi var etrafta ama onu da biz pas geçtik Malmö'ye doğru yollanmak için. Lund özellikle üniversite okumak isteyenler için huzurlu bir şehir. 

15 dakikalık bir tren yolculuğu sonunda Malmö'ye varıyoruz. Malmö'de aslında çok fazla gezecek yerimiz yok. Önce liman bölgesinde yer alan İsveç'in en yüksek gökdeleni Turning Torso'ya doğru yürüyoruz. Bu 90 derece dönmüş ilginç gökdelen 2005'te açılmış. Sonra benzerleri başka yerlere de yapılmış. 

Ardından Malmö Kalesine geçiyoruz. Etrafına hendek kazılmış bir kale bu ve şu an içinde bir müze ve akvaryum barındırıyor. Pek ilgimizi çekmediğinden pas geçiyoruz bu müzeyi de. Etrafındaki balıkçı kulübelerinin yanından geçip merkezdeki trafiğe kapalı sokaklarda turluyoruz bir süre. 

Şehrin lüks merkezinden güneye devam ederseniz daha çok göçmenlerin yaşadığı bölgelere geliyorsunuz. Türklerin, İranlıların, Çinlilerin, Taylandlıların mekanları dolu buralar. 

Yemek yemek için önce vejataryen Cafe Glassfabriken isimli bir mekanı arıyoruz. Ne yazık ki verilen adreste yeller esiyor; mekan kapanmış. Bu sefer yanımdaki arkadaşıma geçiyor seçim hakkı ve soluğu bir Steak House'da alıyoruz. :) Kött Baren isimli mekanda içki dahil kişi başı 200 lira civarı bir fiyata karnınızı doyurabiliyorsunuz. Vejataryenler için daha hesaplı patates kızartması gibi seçenekleri mevcut. Tatlı için Kao's isimli mekana geçiyoruz. Çok mu lezzetliydi tatlılar? Ortalama... Olmasa da olur yani. 

En son Malmö Sinagogunun yanından geçiyoruz. Önündeki yol trafiğe kapanmış, etrafta herhangi bir tabela ya da açık kapı yok. Yine de Davut yıldızından belli sinagog olduğu. İskandinav ülkelerinde bile huzurlu Yahudi dini yapıları olamıyor ne yazık ki. 

Malmö tren istasyonundan trenimize atlayıp dönüyoruz Kopenhag'a. Tren istasyonunda ücretsiz şifresiz WiFi da var, gidenlere duyurulur. 

Fotoğraf Listesi: 


1- Lund Botanik Bahçesi'ndeki nilüfer benzeri bitki
2- Kutsal Ruh Kilisesi'nin modern binası
3- Lund Katedrali
4- Yanar dönerli Turning Torso
5- Bu da Malmö'de St. John Kilisesi'nin hemen alt tarafında karşımıza çıkan fütüristik bir metro istasyonu
6- Malmö Sinagogu

Önerilen Sayfalar: Kopenhag'dan gezi yazıları

Kopenhag - Geniş Geniş Kopenhag Bir Günde Gezilebilir mi?
Danimarka'da, Kopenhag'ın göbeğindeki komün: Christiania 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder