22 Ağustos 2010 Pazar

Meke Gölü ve Konya'nın Obrukları

Sadece bir günüm var Konya'da geçirilecek. Bu bir günü de şehir merkezine 100-110 km uzaklıktaki Meke Gölü'nü görerek geçirmek niyetindeyim. Yıllardır merak ettiğim Meke Gölü'yle ilgili son dönemde duyduklarım ne yazık ki çok iç açıcı değildi. Kurumaya yüz tuttuğundan eski güzelliğinden eser kalmadığından bahsediliyordu hep. Haksız da değilmiş anlatanlar...

Gölün içinde bir tepe ve tepenin üstünde bir krater gölü daha. İnternette araştırdığınızda gördüğünüz manzara süper aslında ama sorun şu ki hersi havadan çekilmiş bu fotoğraflardaki açıyla göle bakmak için bir pilot arkadaşınızı kandırıp küçük bi Cessna 172'yle gölün üstünde uçmaya razı etmeniz lazım :)


1 saati geçen yolculuğumuz sonunda gördüğümüz manzara kurumuş bir göl yatağıydı. 5-10 santimetre kalınlığındaki son su tabakası vişne suyu rengindeydi ve kurumuş göl yatağı tuz gölü gibi tuz tabakasıyla kaplıydı. Ne yazık ki yukarıdaki krater gölüne çıkmayı deneyemedim bile. Belki baharda gelinse ya da yoğun yağışlardan sonra, göl eskisi gibi canlanmış olur. 2010 Ağustos ayı itibariyle etrafta gördüğümüz bunlardan ve bir de etrafta dolaşan tilkiden ibaretti.


Karapınar ilçesindeki Meke Gölü kadar ilgimi çeken bir şey de sürekli haberlerde gördüğüm obruklardı. Halka göre çok fazla yeraltı suyu çekilmesinden başka bazı kaynaklara göre yıllarca yeraltı sularının kireç tabakasını aşındırmasından oluşan obruklardan Karapınar ilçesi sınırlarında 10-15 tane örnek varmış. En bilineni ve yol üstünde olanı mısır tarlası içindeki "Yarımoğlu Obruku". Meke Gölü dönüşü Karapınar çıkışında Alpet Petrol İstasyonunun 1-1.5 km Batısında küçük bir tabelanın gösterdiği sapaktan 20-30 metre gidince karşınıza çıkan obruk rüyalarınıza girecek kadar korkutucu. Etrafı tellerle çevrilmiş olsa da içinizdeki merak duygusu sizi kısa sürede tellerin iç tarafına yönlendiriyor. Ama çok yaklaşırsanız bastığınız toprağın sizi obruğun içine sürükleyeceğinin de farkındasınız. Çapı 15-20 metreyi bulan obruğun derinliği de en az bu kadar. (Dibindeki su tabakasını görmek için kenarlara çok yaklaşmamız gerekti ama sornaki 3 gece boyunca rüyamda obruklarla dolu arazilerde içlerine yuvarlanmadan yürümek için didindim durdum - uyarmadı demeyin).


Konya deyince insanın aklına ilk olarak ne obrukalr ne de Meke Gölü geliyor ama konuyla ilgili biraz araştırma yapınca sırf bunları görmek için Konya'yı ziyaret etmek mantıkdışı gelmiyor insana. Vaktiniz varsa Mevlana Müzesi'ni de ziyaret edebilir ve etrafındaki lokantalarda yöresel yemekleri (Mevlana Pidesi ve Tandır ayrıca peynir yerine kaymakla yapılan höşmerim tatlısı en meşhurlarından) tadabilirsiniz.


dinceryazici79@gmail.com


Fotoğraf Listesi:


1- Meke Gölü

2- Göl zeminindeki tuzlar bu fotoğrafta belli oluyor
3- Yarımoğlu Obruku
4- Obruk yuvarlağa yakın bir şekilde oluşmuş.

Önerilen Sayfalar:


- Meke Gölü'ne benzer bir Pembe Göl de Senagal'in başkenti Dakar yakınlarında var: Dakar'da Ngor Adası, Pembe Göl ve Afrika'nın Rönesansı Anıtı

- Bir başka göl de dünyanın en tuzlu gölü olan Lut Gölü: Koştura Koştura Ürdün
- Bir tane de Karadeniz Bölgesinden: Trabzon Uzungöl
- Avrupa'nın en büyük yeraltı gölü Seegrotte: Viyana ve Modling'deki Seegrotte

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder