28 Kasım 2016 Pazartesi

Zanzibar

Hint Okyanusu'nda Afrika kıyılarına yakın, Tanzanya'ya bağlı küçük bir ada Zanzibar. Egzotik bir tatili uygun fiyata çıkarmak isteyenler için çok ideal. Zanzibar'a gitmek isteyenlere tecrübelerimi madde madde anlatayım.

Ulaşım ve Ülkeye Giriş:

Zanzibar'a Kasım 2016'da gittim. Aralık 2016'da THY Zanzibar seferlerine başlayacağından sizin için en kolay ulaşım yolu THY'yle Zanzibar'a uçmak olabilir. Biz THY'yle Darusselam'a uçtuk, sabah 3.30'da indikten sonra yaklaşık yarım saat pasaport kontrolünde bekledik. Uçakta dağıtılan form dışında bir de inince bankolarda bulunan çok benzer bir formu dolduruyorsunuz. Ardından sıraya girip belge teslimi, fotoğraf çekimi ve parmak izi verme süreci var. Bu sırada 50 $ vize ücretini de topluyorlar. 4 gibi geçiyorum pasaport kontrolünü. Uçağımız sabah 7'de. Etrafta tek açık mekan Tasty Life isimli fast food yeri. WiFi'ı çalışmıyor ne yazık ki  (dönüşte de çalışmıyordu). En azından kahve var ve uçak saatine kadar bekleyebiliyoruz.

İç hat uçuşlarının hangi terminalden yapılacağı firmaya göre değişiyor. Precision Air'ın uçakları daha büyük olduğundan Uluslararası uçuşların yapıldığı terminalden kalkıyor; Coastal Aviation ise 12 kişilik küçük uçaklarla uçtuğu için İç Hatlar Terminalinden. İç Hatlar Terminaline gitmek için kapıdaki taksilerle 10 dolara anlaşabilirsiniz ya da yürüyerek 20 dakika sürüyor. Havaalanının bahçesinden çıkınca trafik ışıklarını göreceksiniz. Çıktıktan sonra sola doğru dümdüz yürüyün; VIP Terminali ve Kargo Terminalini geçin, karşınıza İç Hatlar Terminali çıkacak. Uçak biletlerine gelecek olursak yaklaşık kişi başı 80-85 dolar civarında bilet fiyatları. Gemiyle de gidebilirsiniz elbette ama uçaktan indikten sonra gemi iskelesine gitmek de bir problem. Gemi daha ucuz ve uzun süreli olmasına rağmen aradaki farkı taksi parasına vermek zorunda kalabilirsiniz.

Darusselam Zanzibar uçuşu 20 dakika sürüyor. Coastal Aviation'ın Cessna 208 Caravan tipi uçakları tek pilotlu, 12 kişilik, ayrı kokpiti ve hostesi olmayan küçücük uçaklar. Ben ilk kez böyle bir uçağa bindim, herhalde sizin de hayatınızın geri kalanında biraz zor karşınıza çıkar.

Bizim otelimiz Nungwi'de. Zanzibar'da indikten sonra Nungwi'ye ya taksiyle gideceksiniz ya da daladala ile. Taksiciler Nungwi'ye götürmek için pazarlığa 60 dolardan başlayıp 40 dolara kadar indiler. Dönüşte 30 dolara havaalanına taşıyacak taksi gördüm. Biz yine zor ve maceralı yolu seçip daladalaya atlıyoruz. İlk hedefimiz Zanzibar'ın merkezi sayılan Stone Town. Daladala bizim minibüsler ayarında bir toplu taşıma aracı. En azından havaalanı hattında çalışanlar öyle. Havaalanından sağa doğru çıkınca hemen durağın oraya gelecekseniz. Buradan geçen daladalaların çoğunun son durağı Stone Town. Kişi başı 300 Şiline Stone Town'a götürüyorlar. Buradan Nungwi'ye devam etmek için 116 numaralı daladalaya binin. İndiğiniz caddede yüzünüzü Stone Town'un merkezine doğru verince sağa doğru yürüyeceksiniz. Yaklaşık 10 dakika sonra Nungwi daladalalarını göreceksiniz. Şanslıysanız minibüs tipi değilseniz küçük kamyonet arkası gibi bir daladala sizi bekliyor olacak. Normalde turistlere yüksek fiyat çekmeye kalkıyorlar; biz kişi başı 2000 Şilin ödedik. Belki daha azına bile taşıyorlardır bilemeyeceğim ama başka birinden 6000 Şilin aldıklarını da gördüm. Hemen yandan kalkan 117 numaralı daladala da Kendwa'ya gidiyor ki ikisi birbirine çok yakın (2-3 km). Yol 1.30 saat civarı sürüyor ve o küçük daladalaya 19 kişinin sığdığını gördüm. Son durakta inince geldiğiniz yol arkada kalsın siz sola doğru yürüyünce plaja ulaşacaksınız. Haritayla yol bulmak çok zor çünkü ne yol var ne sokak... Sora sora otelinizi bulabilirsiniz bu noktadan sonra.

Nerede Kalınır?

Biz okuduklarımızdan yola çıkıp tercihimizi Nungwi'den yana kullandık ve hiç pişman kalmadık. 5 gün boyunca sadece bir gün botla adanın doğusuna giden bir tura katıldık onun dışında hep Nungwi'nin sahillerindeydik. Nungwi'den Kendwa'ya uzanan ve sonrasında da devam eden beyaz kumsal, tropikal ada deyince aklınıza gelebilecek her şeyi size sunuyor. Suyu sıcak, plaj göz alabildiğine uzanıyor, sahilde anlamsız yapılaşmalar yok... Tayland biraz uzak kaçıyor ya da muson sezonunda olduğundan havası uygun değil diyorsanız hemen rotayı Zanzibar'ın Nungwi köyüne çevirin, pişman olmayacaksınız.

Stone Town'da bir gece kalınır mı? Biz kalmadık ve çok da pişman olmadık. Son günümüzde Stone Town'ı yarım gün gezmek yetti bize ama Zanzibar'da yaşamı merak ediyor, hem halkla kaynaşıp hem de tarihi yerleri görmek istiyorsanız bir gece de Stone Town'da kalabilirsiniz.

Konaklama:

Biz gitmeden 2 gecelik yer ayırttık Atii Garden Bungalows isimli küçük otelde. Kahvaltı dahil geceliği 85 dolardı. Otel güzel, bahçesi şirin ama sahile 400-500 metre mesafede. Kahvaltı kızarmış ekmek, reçel ve meyveden oluşuyor. Odada buzdolabı da yok. Ayrıca hani Amerikan mutfak diye bir kavram vardır salonla mutfak bitişik olduğunda işte bu tesisin odası da 'Zanzibar tuvalet' şeklinde. Yani tuvaletin kapısı yok, bi tek perde var arada. Eğer bu otele balayı çifti olarak giderseniz mesela sorun yaşayabilirsiniz; belki daha 3-5 ay birbirinizin yanında çok da rahat davranmayacak olabilirsiniz. Ya da henüz tuvaletten gelecek sesleri duyacak kadar samimi olmamışsınızdır belli mi olur? Neyse, biz 2 gün sonunda başka bir mekan baktık ve geceliği 50 dolara Union Beach Hotel'de yer bulduk. Booking.com puanı düşük bu otel bize fazlasıyla yetti. Bir kere kahvaltıda omlet var, daha ne olsun? Tuvaletin ayrı kapısı var. Sahilin hemen dibinde... Odada klima ve buzdolabı var. Fiyat performans oranı da gayet iyi. Kötü taraflarına gelince: Oda eski görünümlü, hiç havalı bir mekan değil, tuvalet ve banyo da eski gibi.

Saydığım iki mekan da uygun fiyatlı alternatif arayanlar için yerler. Balayında havalı bir mekanda olmak isterseniz ya da Afrika ve hijyen gözünüzü korkutuyorsa, kokoş bir tipseniz, daha lüks bir yer arıyorsanız o zaman Double Tree Hilton, Smiles ve Diamond isimli mekanlar tam size göre. İki kişi gecelik 200 dolar ve üstü mekanlar bunlar. Kendi şezlonglu bahçeleri var. Odalar daha şekilli şemalli.

Nerede Ne Yenir?

Önce Nungwi'de gittiğimiz mekanlardan bahsedeyim.

Langi Langi: Aslında bu mekanı gece konaklama için de düşünmüştük lakin yorumlarda işletmecilerin konaklayanlara çok kötü davrandığını okuyunca vazgeçtik. Yine de yemek konusunda hep iyi şeyler yazılmıştı; biz de bir akşam güneşin batışını burada izledik. Yemekler de manzara da gayet güzel. Balık ve pizza seçeneklerini beğendik. Fiyatlar orta  - ortanın hafif üstü seviyede.

Coco Cabana: Burası da sahil şeridinde, akşamüstü sahile masalar çıkaran tesislerden biri. Tatlılar hariç fiyatları Langi Langi'den ucuz. Yemekleri güzel servis iyi. Sahilde gün batımında yemek yemek için tercih edilebilecek bir yer.

Baraka Restaurant: Aynı zamanda konaklama yeri de olan bu mekan bizim en beğenmediğimiz yer oldu. Servis inanılmaz yavaş; Türkiye'de olsa kavga çıkarırsınız o kadar kötü. 50 dakika tatlı beklemek nedir? Yemekler de eh işte, idare eder.

Smiles: Smiles yukarıda da bahsettiğim üzere aynı zamanda lüks bir otel. Sahil tarafındaki şezlongları ve internetini kullanmak için günlük 5 dolar ücret istiyor. Nungwi'de her yer plaj olsa da yine de Türkiye'deki plaj ücretlerinin yanında gayet uygun bir fiyat. Şezlongların yan tarafındaki restoranda da yemek yiyebilirsiniz şezlongunuzda uzanırken de. Ben özellikle kajunlu sebzeli dürümünü tavsiye edeceğim size. Kajunsuz bile güzel ama kajunlusu enfes olmuş.

Stone Town'a gelecek olursak burada geçirdiğimiz kısa vakitte öncelikle yerel lezzetleri denemek isteyeceklerin seveceği Lukmaan'a gittik. İçerisi turist dolu ama bolca Zanzibarlı da var. Fiyatlar esnaf lokantası ayarında, yemekler de öyle. Arap mutfağıyla Tanzanya-Zanzibar mutfağının karışımı olan bu yemekler özellikle yerel halkın ne tarz yemekler yediğini merak eden ama hijyen hassasiyeti nedeniyle deneyemeyenler için ideal. Anglikan Kilisesi'nin yan tarafında olan Lukmaan'ı kime sorsanız gösterir.

Gezilecek Yerler:

Dediğim gibi biz 4 gece konakladığımız Zanzibar'da çoğunlukla Nungwi'de egzotik tatil keyfi yaptık. Upuzuuuun sahil boyunca saatlerce yalın ayak yürüdük. Denizin çekilmediği saatlerde yüzdük, deniz çekildiğinde deniz kestanesi ve envai çeşit canlı toplayan kadınları seyrettik. Deniz en yüksek noktasına geldiğinde mahsur kalmamak için pozisyonumuzu ayarladık... Anlayacağınız yunuslarla yüzme, baharat, ulusal parkta maymun görme gibi turlara hiç bulaşmadık. Siz isterseniz sahilde adım attığınız an birisi gelip size bu turları satmaya kalkacaktır zaten. Gözünüze kestirdiğiniz biriyle pazarlığa tutuşup anlaşın. Biz sadece Mnemba Adası'nın yanındaki mercan kayalıklarında şnorkelle yüzmeye gittik. Yaklaşık 6 saat süren bu turda adanın doğusunun da nasıl aynı güzellikteki kumsallarla kaplı olduğunu gördük. Doğu tarafı daha bakir; hemen hiç yapılaşma yok. Mercan kayalıklarında şnorkelle yüzmek de çok keyifli ama Tayland'daki ya da Ürdün Akabe'deki kadar şaşaalı değil burada su altındaki manzara.

Yine de bir daha gidersem meşhur The Rock restorana uğramak isterim. Bir şey yemesem de en azından görmek isterim denizin ortasında bir kayaya inşa edilmiş bu restoranı.

Stone Town:

Stone Town Zanzibar'ın geçmişle bugününün içiçe geçtiği kısmı. Eski yapılarla yeniler bir arada. Düzensizlik had safhada. Daracık sokakların kimi turistler kimi yerel halk için olan dükkanlarla dolu. Turistik bir tişört de yerel kıyafet dikmek için kumaş da bulabilirsiniz.

Zanzibar denince akla gelen en meşhur kişi Freddy Mercury olsa gerek. Queen'in solisti çocukluğunu Zanzibar'da geçirmiş. Evi şimdilerde bir otelin parçası.

Stone Town'da Anglikan Kilisesi'nin arkasında Köle Evi Müzesi bulunuyor. Giriş 5 dolar. Ayrıca Arap Kalesi, Harikalar Evi gibi yapılar da tadilatta değilse ziyaret edilebilir.

Ne Alınır?

Afrika'nın geri kalanında olduğu gibi burada da envai çeşit tahta oyma hediyelik eşya satan dükkan karşınıza çıkacak. Pazarlık şart ama unutmayın kaça alırsanız alın mutlaka içinizde "kazıkladı herhalde beni" hissi uyanacak. Tekstil ürünleri de alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında. Afrika'ya has tablolar da alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında.

GelGit

Şimdi Gelgit için farklı başlık mı açılır demeyin. İlkokuldan beri bildiğimiz bir konu gelgit elbette ama ben ne olduğunu Zanzibar'a gelince anladım. Deniz onlarca metre geri çekilir ardından insan boyundan fazla yükselip plajdaki yolları kapar mı? Hani biraz gelip sonra gider deniz anlarım da günde iki kez 3.5 - 4 metre yükselmek de nedir? Zanzibar'da yüzme ve yürüyüş planlarınızı gelgite göre yapmalısınız. Kaldığınız mekanlarda ya da internette denizin en yüksek ve alçak olacağı saatleri görebilirsiniz. Zanzibar'da beni en çok şaşırtan şeyin gelgit olması çok ilginç tabii. Resmen bu doğa olayını göz önünde bulundurmadan hiç bir planınızı yapamıyorsunuz.

Ne Yenir İçilir?

Vejetaryen olmayanlar için öncelikle balık ve deniz ürünleri tabii ki. Taze taze denizden çıkan envai çeşit balık yiyebilirsiniz. Ayrıca tropikal meyveler: Ananas, hindistan cevizi (sadece suyunu içmeyin, söyleyin suyu bittikten sonra içini kesip getirsinler), papaya, mango ve passion fruit ilk karşınıza çıkan meyveler olacak. Taze meyve suları da çok lezzetli, bulduğunuz yerde gömün derim. Adada bolca tavuk ve kırmızı et seçeneği de var elbette. Yeşillik, domates ve salata konusunda da bir sıkıntı çekmezsiniz. Bi tek peynire biraz yabancılar. Beyazı geçtim sarı peynir çeşitleri bile yok Zanzibar'da. Çok özleyecekseniz yanınızda getirin derim. Değişik çaylarını da deneyin mutlaka.

Önemli Bilgiler:

Ne kadar önemli bilemeyeceğim ama yine de aklınızda bulunsa fena olmayacak ufak tefek şeyleri yazayım:

- Tanzanya %98'i Müslüman bir ülke ve kadınların tamamına yakını örtülü. Başlar kapalı, üstlerinde çoğu rengarenk çarşaflar... Bu da şu demek: Plajlar dışında şortlu, askılı kıyafetli, mayolu kadın göremiyorsunuz. Otelinize ulaşana kadar kıyafetlerinize dikkat etseniz hiç fena olmaz. Ayrıca kadınlar yanlarına ince Şile bezi pantolon alırlarsa rahat ederler. Erkekler şort tişört giyiyorlar onda sorun yok. Ramazan'da yemek yiyecek yer bulmak sorun oluyormuş. Cuma vakti araçlar çalışıyor; ben bindim ordan biliyorum bi sorun yok.

- Tanzanya'da içki serbest. Kimi oteller satmıyor ama isterseniz aldırıyor ya da yanınızda getirmenize izin veriyor. Kilimanjero %5.5 Safari %4.5 alkollü yerel biraları. Güney Afrika şarabı bir çok restoranda bulunuyor ve fiyatı makul, tadı güzel.

- Zanzibar Havaalanına giriş yaparsanız bir daha çıkış yapamıyorsunuz. O yüzden havaalanına erken gelirseniz dışarıda bekleyin, yok girdiyseniz bu sefer de aklınızda olsun üst katta içkili bir mekan var.

- Telefonunuzu şarj etmeye kalkınca göreceksiniz ki prizler üçlü. Bu noktada ya çevirici adaptör bulacaksınız ya da bir kalemin ucunu üçüncü deliğe sokup oradaki çentiği kalemle iterken fişi prize sokacaksınız. Biraz zor gibi görünse de biz ikinciye kısa sürede alıştık.

- Tanzanya'nın en son (Kasım 2016) Türkiye'yle saat farkı yoktu. Yaz saati - Kış saati ilerleyen dönemde ne olur bilemeyeceğim.

- Darusselam'da terminale anca uçuş saatiniz geldiğinde girebilirsiniz. Terminal alanı küçük olduğundan erkenden gelip içeride beklemeye izin verilmiyor. Saat 10'a kadar üst kattaki Flamingo'da sonrasında da Tasty Life'ta vakit geçirebilirsiniz. Olmadı girişte banklar var.

- Tanzanya'ya girişte herhangi bir aşı belgesi falan sorulmuyor. Ayrıca Zanzibar'e giriş ve çıkışta da herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

- Para bozduracağınız zaman 50 ve 100 dolara 1, 5, 10 ve 20 dolara nispeten çok daha iyi para ödüyorlar. Afrika'daki başka ülkelerde de görmüştüm bunu. Euro ve Pound'u dolar kadar yüksek pariteden bozmuyorlar haberiniz olsun; gelirken dolar getirin. Darusselam havaalanındaki büroların oranları hiç fena değil, çok küçük bir kayıpla burada dolar bozdurabilirsiniz.

- Tanzanya'ya girişte 2 form doldurduk ya hani, çıkışta da polis kontrolünden geçmeden önce bir tane doldurmak gerekiyor.

Lafı toparlayacak olursak: Özellikle egzotik bir tatil yapmak isteyenler için Zanzibar ucuz bir seçenek. Biz 4 gece 5 gün kaldık. İstanbul - Darusselam - İstanbul uçuş bileti hariç kişi başı 650 dolara (konaklama + Darusselam Zanzibar arası uçak biletleri + yeme içme + hediyelik eşya alışverişi + 1 günlük tur + kara ulaşımı + giriş ücreti dahil) mal oldu bu gezi bize. Konaklamada ve ada içi ulaşımda daha lükse kaçacak olursanız da bunu ikiyle çarpın işte. Bundan sonra tropikal bir adaya tatile gitmek istediğimde benim tercihim Zanzibar olur. 

Fotoğraf Listesi:

1- Deniz çekildiğinde ortaya çıkan mavi deniz yıldızı. Ayrıca daha az bulunan kırmızı deniz yıldızları da sahilde yürürken karşınıza çıkacaktır. 
2- Sular çekildiğinde tekneler karaya oturur.
3- Aynı yerde sular gelmeye başladıktan sonra.
4- Sahil yürüyüş yapmak için çok müsait.
5- Langi Langi'de gün batımı.
6- Güneş batarken çocuklar suyun tadını çıkarıyor.
7- Stone Town
8- Mnemba Adası. Bu adada da bir tesis varmış, lüks bir tatil isteyenler düşünebilir. 

Önerilen Sayfalar:

- Dakar'da bir tatil mekanı: Goree Adası - Dakar
- Etiyopya'da gezmeye devam: Etiyopya'da Müze Gezmeye Devam 
- Afrika'nın güneyinde: Cape Town'da Yılbaşı Zamanı 6 Gün
- Güney Afrika'da gezmeye devam:  Ve Johannesburg

- Egzotik bir tatil için başka bir seçenek: Bali'de Egzotik Tatil
- Hem mercan kayalıkları hem de tropikal sahiller: Phuket Gezisi
- Afrika'da deniz tatili için balka bir seçenek: Şarm el Şeyh ve KahireHiç yorum yok:

Yorum Gönder