16 Ekim 2011 Pazar

Avrasya Maratonu - Boğazici Köprüsü Gezisi


Böyle bir gezi yok tabii aslında. Boğaziçi Köprüsü'nden yaya olarak geçmenin tek yolu Avrasya Maratonu'na katılmaktan geçiyor. Avrasya Maratonu 201 tarihi itibariyle toplam 4 faaliyeti barındırıyor içinde: Halk Yürüyüşü, 8 km. koşusu, 15 km. koşusu ve maraton. Boğaziçi Köprüsü'nü görmenin en güzel yolu eskiden Halk Koşusu denilen Halk Yürüyüşü'nden geçiyor.

Etkinliklerin başlama saati 9:00. Yarışa katılacak atletler için Taksim'den ve Sultanahmet'ten 7:30'da otobüs seferleri düzenleniyor. Altunizade'deki başlangıç noktasına beni bi arkadaşım bıraktı. Karşıya geçmek isteyenlerin tek yolu 2. köprüyü kullanmaktan geçiyor. Biz de öyle yaptık ve erkenden vardık Altunizade'ye. 7 tane otobüs çantasını ya da paltosunu bırakmak isteyenler için başlangıç noktasında bekliyordu, sonra bu eşyaları bitiş noktasında teslim alabiliyormuşuz. Ben koşma zevkimi de tatmin etmek için 8 km. koşusuna katıldım. Bunun için yarıştan önceki üç gün Harbiye'deki fuar alanına uğramak ve tişört, çanta ve çipinizi almanız gerekiyor. Bir de göğüs numaranızı tabii.

Yarış günü ayakkabısına çipi takmış olanlar dışındakiler Halk Yürüyüşü başlangıç noktasının ötesine geçemiyorlar. Köprüye en yakın yerde maratoncular ardından 15 km. koşucuları ve onların arkasında da 8 km. koşucuları diziliyor. Her etkinliğin tişört rengi de farklı.

9'da yeşil tişörtümle koşmaya başladığımda Boğaz köprüsünü geçme kısmı çok eğlenceliydi. Buz gibi hava ilk başta problem yaratsa da yarışa tişörtün üstüne mont ya da benzeri şeyler giyerek katılanların bir kısmı koşu boyunca kenarlara attığı görülüyordu. Yollar yağmurluk ve eşofman üstü doluydu. Köprü kısmını geçince zincirlikuyu'ya doğru bir bayır bekliyor sizi. Orada biraz hızınız düşse de sonrasında BArbaros Bulvarı boyunca son sürat bayır aşağı koşmak çok eğlenceliydi. Yollardaki "Yavaş 30 km." ikazları sanki benim için koyulmuştu. Bir yandan koşarken bir yandan da fotoğraf çekmeyi ihmal etmiyordum. Böylesi çok daha eğlenceliydi... Beşiktaş'tan Eminönüne doğru dönünce ilerdeki beyaz tak önce beni heyecanlandırdı, ben de depar atmaya başladım ama sonra bunu Halk Yürüyüşü bitişi olduğunu gördüm. Ardından koşmaya devam ettim, sol taraf hep daha boş olduğundan soldan koşuyordum. Sonra bir kızımız "Siz yanlış koşuyorsunuz galiba" deyince anladım kı sağa doğru ayrılan 8 km. bitişini geçmişim :) Hemen geri dönüp bitirdim yarışı:47 dakika 45 saniye... Bayır aşağı koşmak kısmı hızımı arttırmış beklediğimden çok daha erken bitiş çizgisini görmemi sağlamıştı. 15 km'yi birinci bitiren Etiyopyalı atletin 44 dakikada yarışı bitirmesi de hiç moralimi bozmadı, eminim o benim kadar eğlenmemiştir bu yarışta :) Hem yarış hem de Boğaz Köprüsü'nden yaya olarak geçmek çok güzeldi. Seneye 15 km. yarışına katılmak isteğiyle ayrıldım Fındıklı'dan.

Önerilen Sayfa:

- Antalya'da düzenlenen Runtalya yarışını merak edenler Runtalya 2012 yazısına göz atabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder